Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


REGULAMIN PROWADZENIA SZKOLEŃ

w ramach projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I"
Nr POKL.08.01.01 - 06.202/09-00




§ 1 Przepisy ogólne

1. Regulamin określa zasady rekrutacji na bezpłatne szkolenia realizowane w ramach Projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I", zasady przyjmowania zgłoszeń, procedury kwalifikowania beneficjentów do udziału w projekcie, warunki organizacji szkoleń oraz warunki ukończenia szkolenia i otrzymania certyfikatu - zaświadczenia, a także procedury w przypadku rezygnacji beneficjenta z udziału w projekcie w trakcie trwania zajęć.
2. Liderem Projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I" jest Biuro Doradztwa Gospodarczego Dariusz Bartoszewski z siedzibą 21-500 Biała Podlaska, przy ul. Sidorskiej 59.
3. Partnerem Projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I" jest Gminne Centrum Kultury w Drelowie z siedzibą 21-570 Drelów, przy ul. Ogrodowej 2.
4. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet VIII: Regionalne kadry gospodarki, Działania 8.1.: Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałania 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw).
5. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- Projekcie - należy przez to rozumieć projekt pt. "Turystyka Biznesowa - etap I" realizowany w ramach umowy nr 234/POKL.08.01.01 - 06.202/09-00 podpisanej pomiędzy Biuro Doradztwa Gospodarczego Dariusz Bartoszewski, a Samorządem Województwa Lubelskiego o dofinansowanie realizacji projektu w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
- Regulaminie - należy przez to rozumieć Regulamin Prowadzenia Szkoleń w ramach projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I".
- Biurze projektu - należy przez to rozumieć Biuro BDG Dariusz Bartoszewski w Białej Podlaskiej (kod pocztowy 21-500), ul. Sidorska 59.
- Beneficjencie Ostatecznym (BO)- należy przez to rozumieć osoby bezpośrednio korzystające z udzielanego wsparcia, czyli uczestnicy szkoleń.
- TB - należy przez to rozumieć "turystyka biznesowa".

§ 2 Cele projektu i postanowienia programowo - organizacyjne

1. Celem projektu jest wzmocnienie kadr przedsiębiorstw sektora turystyki biznesowej województwa lubelskiego poprzez przeszkolenie grupy 46 osób (Beneficjenci Ostateczni) pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych lub podniesienie posiadanych kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
2. Niniejszy projekt jest profesjonalnym programem szkoleniowym, skierowanym do osób dorosłych, mającym na celu podniesienie i dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych Beneficjentów Ostatecznych - w zakresie obsługi ruchu turystycznego, a w szczególności turystyki biznesowej - do wymogów regionalnego rynku.
3. Celami szczegółowymi projektu są:
a. Zdobycie przez 46 BO wiedzy na temat ogólnych pojęć z zakresu turystyki biznesowej (TB) i pracy z "klientami biznesowymi",
b. Praktyczne zapoznanie 46 BO z profesjonalnie świadczonymi usługami z zakresu TB,
c. Zapoznanie 46 BO z wybranymi atrakcjami turystycznymi (potencjałem) województwa lubelskiego,
d. Nabycie praktycznej wiedzy przez 46 BO z zakresu obsługi aplikacji (programów komputerowych) niezbędnych w obsłudze klientów biznesowych,
e. Nabycie przez 46 BO umiejętności posługiwania się podstawowym słownictwem angielskim ze szczególnym naciskiem na słownictwo biznesowe,
4. Beneficjentem Ostatecznym projektu może być wyłącznie pracująca osoba dorosła (powyżej 18 roku życia), wykonująca pracę na podstawie umowy o prace, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o prace, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, zamieszkująca obszar województwa lubelskiego, a w szczególności powiatu bialskiego, w tym w szczególności związana zawodowo z obsługą ruchu turystycznego (pracownicy hoteli, pensjonatów, restauracji, ośrodków sportowych i kulturalnych, biur podróży itp.). Ponadto osoba taka powinna posiadać podstawowe umiejętności obsługi komputera.
5. Pracownicy zatrudnieni u jednego przedsiębiorcy mogą stanowić nie więcej, niż 20% uczestników projektu.
6. Projekt przewiduje przeszkolenie łącznie 46 osób dorosłych zgłaszających z własnej inicjatywy chęć podwyższania kwalifikacji zawodowych do potrzeb regionalnego rynku pracy w 4 grupach szkoleniowych i przeprowadzenie łącznie 1232 godzin szkoleniowych, w ramach II cyklów szkoleniowych.
7. Proces szkoleniowy prowadzony będzie w formie zajęć wykładowych i ćwiczeniowych oraz wyjazdów warsztatowych.
8. Założenia organizacyjne:
a. Ilość godzin szkoleniowych dla każdej grupy - 308
b. Ilość uczestników grupy szkoleniowej:
- I cykl: 10 osób w Drelowie oraz 12 osób w Białej Podlaskiej,
- II cykl: dwie grupy po 12 osób. Miejsce prowadzenia zajęć - ustalone zostanie na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania przez potencjalnych beneficjentów.
c. Ilość grup szkoleniowych - 4
d. Łączna ilość osób szkolonych - 46.
e. Każda grupa, przechodzi przez V modułów szkoleniowych o tematyce:
- I moduł - 84 godzinne zajęcia nt. "Szkolenie - Turystyka biznesowa". Wykłady. Zakończone egzaminem,
- II moduł - "Turystyka biznesowa w praktyce" - jeden dwudniowy wyjazd warsztatowy. Zakończone zaliczeniem,
- III moduł - Perełki Lubelszczyzny - dwudniowy wyjazd warsztatowy. Zakończone zaliczeniem.
- IV moduł - 140 godzinne szkolenie "ECDL Certyfikowany" - szkolenie informatyczne. Zakończone egzaminem,
- V moduł - 84 godzinne "Szkolenia językowe" - Język angielski. Zakończone egzaminem,
9. Zajęcia organizowane są na terenie woj. lubelskiego w systemie poza godzinami pracy.
10. Szczegółowy program procesu szkolenia oraz harmonogram prowadzenia szkoleń stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
Dostępny jest również na stronie internetowej projektu www.bgd.info.pl. oraz w biurze projektu w Białej Podlaskiej, ul. Sidorska 59.
11. W przypadkach uzasadnionych harmonogram realizowanych zajęć szkoleniowych może ulec zmianie.

§ 3 Proces rekrutacji

I. Nabór beneficjentów i kwalifikowanie do projektu.

1. Proces rekrutacji będzie się odbywał cyklicznie w sposób otwarty.
2. Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniach realizowanych w ramach projektu zgłaszają chęć uczestnictwa w szkoleniach poprzez wypełnienie "Deklaracji uczestnictwa" dostępnej na stronie internetowej projektu www.bdg.info.pl oraz w biurze projektu. Zgłoszenia wstępne przyjmowane są w biurze projektu: osobiście, drogą elektroniczną (e-mailem), pocztą tradycyjną lub faksem.
3. Każda osoba zgłaszająca chęć uczestnictwa w szkoleniach zobowiązana jest również do dostarczenia osobiście lub przesłania na adres biura projektu oryginałów następujących dokumentów:
a. deklaracji uczestnictwa,
b. oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
c. wypełniony formularz Dane osobowe uczestnika projektu,
d. zaświadczenia o zatrudnieniu wydanego przez zakład pracy,
e. ksera dowodu osobistego,
4. Wzory dokumentów niezbędnych do zgłoszenia uczestnictwa w projekcie można pobrać ze strony internetowej www.bdg.info.pl.
5. Rekrutacja zostanie przeprowadzona zgodnie z założeniami równych szans.
6. Weryfikacji formalnej otrzymanych zgłoszeń dokonuje się na podstawie n/w kryteriów:
a. kolejność zgłoszeń,
b. miejsce zamieszkania (województwo lubelskie),
c. zatrudnienie (umowy o prace, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o prace, umowy zlecenia lub umowy o dzieło) w branży związanej z obsługą ruchu turystycznego (preferowani będą pracownicy hoteli, pensjonatów, restauracji, ośrodków sportowych i kulturalnych, biur podróży itp.),
d. oświadczenia o umiejętności podstawowej obsługi komputera,
e. oświadczenia o dochodach (preferowane będą osoby z niższymi dochodami, by wsparcie UE dotarło do najbardziej potrzebujących jego beneficjentów) - potencjalny uczestnik szkolenia w w/w oświadczeniu udziela jedynie informacji: czy jego średnie miesięczne wynagrodzenie jest wyższe, czy też niższe od najniższego wynagrodzenia (aktualne dane GUS). Nie podaje w oświadczeniu wysokości wynagrodzenia,
f. oświadczenia o dobrowolnym uczestnictwie w niniejszym projekcie poza godzinami pracy,
7. Do udziału w projekcie kwalifikuje się osoby, które łącznie spełniają nw. warunki:
a. osoby pracujące (umowy o prace, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o prace, umowy zlecenia lub umowy o dzieło),
b. osoby zamieszkujące na terenie województwa lubelskiego,
c. osoby, które w własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podniesieniem swoich kwalifikacji,
8. Do każdego kursu szkoleniowego kwalifikowane będą również osoby na tzw. listę rezerwową.

II. Rozmowa kwalifikacyjna:

1. Osoby wstępnie zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną poinformowane o terminie rozmowy kwalifikacyjnej w ciągu 5 dni od daty zakończenia procesu wstępnej kwalifikacji,
2. Osoby wstępnie zakwalifikowane do udziału w projekcie, jeżeli we wstępnym okresie rekrutacji nie dostarczyły oryginałów dokumentów rekrutacyjnych, o których mowa w § 3 pkt. I ppkt. 3 Regulaminu zobowiązane są do złożenia ich w dniu rozmowy kwalifikacyjnej lub przesłania w wyznaczonym terminie za pośrednictwem poczty na wskazany przez Lidera projektu adres,
3. Osoby, które nie przedłożą we wskazanym terminie wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, nie będą brane pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji,
4. Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu rozpoznanie potrzeb uczestników i ukształtowanie grupy docelowej realizowanych w ramach projektu szkoleń. Rozmowa kwalifikacyjna pozwoli również skonfrontować potrzeby uczestników z celami i założeniami projektu i dostosować realizację szkoleń do indywidualnych potrzeb oraz zapewnić prawidłową realizację projektu,
5. Osoby, które nie zgłoszą się na rozmowę kwalifikacyjną w wyznaczonym terminie i nie przedłożą wymaganych dokumentów rekrutacyjnych w wersji papierowej, o których mowa w § 3 pkt. I ppkt 3 Regulaminu, nie będą brane pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji,
6. Informację o ostatecznym zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu, terminie rozpoczęcia szkolenia, miejscu odbywania się zajęć beneficjenci otrzymają w terminie 5 dni od daty zakończenia procesu rekrutacji,
7. Warunkiem przystąpienia do udziału w szkoleniach jest zawarcie Umowy o szkolenie z Liderem projektu. Formularz Umowy o szkolenie jest dostępny na stronie internetowej projektu www.bdg.info.pl.
8. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie zobowiązane są do wypełnienia niniejszej umowy i dostarczenia 2 podpisanych egzemplarzy osobiście lub przesłania na adres Lidera projektu. Podpisany przez Lidera projektu egzemplarz dla uczestnika przekazany zostanie na I zajęciach,
9. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie, mają prawo do rezygnacji z uczestnictwa w szkoleniach, przed podpisaniem umowy, po złożeniu pisemnego oświadczenia o rezygnacji na specjalnym formularzu Lidera projektu. Druk oświadczenia można pobrać ze strony internetowej projektu www.bdg.info.pl.

§ 4 Warunki prowadzenia szkoleń w ramach projektu

1. Szkolenia będą odbywać się poza godzinami pracy Beneficjentów Ostatecznych.
2. Szkolenia będą odbywać się na terenie województwa lubelskiego w wyznaczonym przez Lidera miejscu, w systemie weekendowym lub/i popołudniowym.
3. Lider projektu zapewnia zaplecze lokalowe, techniczne i kadrowe, niezbędne do realizacji projektu.
4. W ramach szkolenia każdy uczestnik ma zapewnione bezpłatny dostęp do barka kawowego (nieobligatoryjnie podczas każdego dnia szkoleniowego), podręczniki i inne materiały szkoleniowe.
5. Jedna osoba może uczestniczyć w warsztatach i wykładach tylko jednej grupy, do której została przyporządkowana.
6. Osoby zakwalifikowane na szkolenia, którym ustalony przez Lidera projektu termin zajęć nie będzie odpowiadał, mają możliwości przepisania się do innej grupy, ale tylko za zgodą Lidera.
7. Osoby, które nie zostały zakwalifikowane na szkolenia, zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji ze szkoleń osoby zakwalifikowanej we wcześniejszym terminie, osoby z listy rezerwowej mają prawo wstąpić w miejsce osób rezygnujących według kolejności, w jakiej znajdują się na liście rezerwowej.
8. Uczestnikom szkoleń przedstawieni zostaną Wykładowcy prowadzący poszczególne moduły szkoleniowe, oraz przekazane zostaną dane dotyczące osób odpowiedzialnych za organizację i przebieg szkolenia.
9. Udział w szkoleniach jest obowiązkowy. Uczestnik potwierdza każdorazowo swoją obecność własnoręcznym podpisem na liście obecności i punktualnie stawia się na zajęcia.
10. Uczestnik jest zobowiązany do uczestnictwa w całym bloku szkoleniowym (pięć modułów) i brania czynnego udziału w zajęciach, a także wypełniania ankiet monitorujących przebieg Projektu, oraz zaliczenia egzaminu końcowego danego modułu, jeśli będzie wymagany.
11. Lider projektu wyjątkowo dopuszcza nieobecność spowodowaną chorobą lub ważnymi okolicznościami usprawiedliwianą na zasadzie przepisów kodeksu pracy.
12. Uczestnik jest zobowiązany do powiadamiania Lidera projektu o jakichkolwiek zmianach sytuacji życiowych związanych z uczestnictwem w szkoleniu (np. zmiana miejsca pracy, zmiana miejsca zamieszkania, choroba lub wyjazd uniemożliwiające uczestnictwo w szkoleniu, itp.).
13. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach, spowodowanej wypadkami losowymi, uczestnik kursu obowiązany jest do samodzielnego zrealizowania materiału, będącego przedmiotem opuszczonych zajęć.
14. W przypadku rezygnacji uczestnika ze szkolenia podczas 2 pierwszych zajęć beneficjent ostateczny nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych. Na jego miejsce zostaje zakwalifikowana pierwsza osoba z listy rezerwowej.
15. Uczestnik nie ponosi również kosztów szkoleń pod warunkiem, że:
a. będzie uczestniczył w min. 80% zajęć szkoleniowych,
b. wypełni w terminie wszystkie wymagane przez przepisy związane z realizacją projektu dokumenty, sprawozdania i ankiety,
c. nie zostanie skreślony z listy uczestników.
16. Osoba rezygnująca ze szkolenia w czasie trwania zajęć obciążona będzie procentowo kosztami poniesionymi przez Lidera projektu w przeliczeniu na jednego uczestnika, danego szkolenia.
17. Warunkiem ukończenia szkolenia i uzyskania zaświadczenia - certyfikatu o ukończeniu szkolenia jest odpowiednia frekwencja oraz zaliczenie egzaminu końcowego z każdego modułu szkoleniowego (jeśli będzie wymagany przez prowadzącego).
18. Uczestnicy szkoleń są zobowiązani do podania wszelkich informacji niezbędnych do wypełnienia formularza Podsystemu Europejskiego Funduszu Społecznego (PEFS) stanowiącego wymóg realizacji szkolenia finansowanego z EFS. Jednocześnie Beneficjenci ostateczni składają oświadczenie o prawdziwości podawanych informacji.
19. W celu weryfikacji sytuacji Beneficjentów ostatecznych oraz skuteczności działań projektu po zakończeniu jego realizacji, uczestnicy szkoleń są zobowiązani do udziału w systemie monitoringu obowiązującego w projekcie, a w szczególności:
a. wypełniania na początku, w trakcie i na końcu każdego modułu szkoleniowego otrzymanych ankiet,
b. udzielania informacji podczas indywidualnych rozmów.
20. Uczestnicy szkoleń są zobowiązani do złożenia oświadczenia o zgodzie na uczestnictwo w badaniach przeprowadzanych przez Instytucję Pośredniczącą II stopnia. Instytucje Pośredniczącą i Instytucję Zarządzającą dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

§ 5 Postanowienia końcowe

1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Lider projektu.
2. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej.
3. Regulamin obowiązuje w całym okresie realizacji projektu pt. "Turystyka Biznesowa - etap I".



Regulamin prowadzenia szkoleń pdf

Program Szkolenia pdf


Harmonogramy Szkoleń



Copyright 2009